80 % britských řidičů a řidiček používá autopilota

By | 26.10.2016

Průzkum mezi 2 000 řidiči a řidičkami z Velké Británie odhalil, že 80 % z nich používá při jízdě alespoň někdy asistenci autopilota. Studie zároveň poukázala na několik zajímavých rozdílů mezi zvyklostmi mužů a žen.

Zatímco muži si chtějí od řízení odpočinout zejména na dálnici, ženy obvykle zapínají autopilota při pomalé jízdě na úzkých silnicích. Muži jsou spíše než ženy smířeni s tím, že za ně vůz řídí autopilot a uvítali by, kdyby na silnicích potkávali více asistentem řízených vozidel.

Pro muže jsou největšími riziky při jízdě únava, špatné počasí, hlučné děti a chování dalších účastníků silničního provozu. Oproti tomu ženy staví na první místo riziko špatného počasí, poté důsledků únavy, zlobení dětí a mizerné nálady.

Řidiči si často nepamatují cestu, ale před jízdou důsledně odpočívají

Mezi znepokojivé závěry průzkumu patří přiznání zhruba 17 % mužů, že si často nepamatují celou cestu vozem. Bez rozdílů pohlaví je s vlivy, které narušují koncentraci řidičů, spojena každá pátá cesta.

Naopak pozitivním zjištěním je to, že britští řidiči kladou velký důraz na to, aby byli při řízení automobilu odpočatí a co nejvíce koncentrovaní. Pokud se vyskytne nějaký problém, nechávají za sebe řídit autopilota.

Další vývoj autopilotů má být ve znamení bezpečnosti

Z hlediska dalšího vývoje samořízených vozidel by zejména ženy uvítaly technologie zvyšující bezpečnost provozu a posádky i ostatních účastníků silničního provozu v případě dopravní nehody.

A čemu se věnují muži a ženy v době, kdy za ně řídí autopilot? Muži obvykle poslouchají hudbu nebo rádio, a ženy zase sestavují nákupní seznamy, případně si dávají dohromady úkoly, které je ještě čekají.

 

Zdroj: Continental