Daně u dohody o provedení práce z pohledu zaměstnance

By | 12.6.2015

Brigády a přivýdělky na dohodu o provedení práce si oblíbili studenti, maminky na rodičovské dovolené, penzisté, ale i OSVČ a zaměstnanci v klasickém pracovním poměru.  

Mezi hlavní výhody dohod o provedení práce patří nižší zdanění a snadná administrativa. Dnes je navíc můžete ve svůj prospěch využívat ještě více, a to tak, že úhrn výdělků z dohod zahrnete do daňového přiznání. Budou-li vám okolnosti nakloněny (slevy na dani vyjdou vyšší než vypočtená roční daň), můžete získat zaplacenou srážkovou daň zpátky.

Základní pravidla dohody o provedení práce

Dohodu o provedení práce můžete uzavřít s více zaměstnavateli, ale pro každého z nich můžete odpracovat nejvýše 300 hodin v roce.

Pohlídejte si, abyste za práci na dohodu dostávali alespoň 55 Kč hrubého na hodinu (v roce 2015), protože i na tento typ pracovního úvazku se vztahuje ustanovení o minimální mzdě.

Výdělek může být samozřejmě i podstatně vyšší, záleží na možnostech šéfa a někdy i vaší schopnosti vyjednávat. Dohoda o provedení práce musí mít písemnou formu a vy si v ní můžete sjednat leccos, třeba i stravenky nebo cestovní náhrady.

Platby sociálního a zdravotního pojištění

Nejvýhodnější jsou dohody o provedení práce s výdělkem do 10 000 Kč u každého zaměstnavatele, protože se z nich nemusí odvádět sociální a zdravotní pojištění.

Avšak pozor, máte-li v daném měsíci pouze příjem z dohody o provedení práce do 10 000 Kč a neplatí za vás zdravotní pojištění stát, přihlaste se do 8 dní u své pojišťovny a uhraďte ho, abyste nebyli pokutováni.

Zdanění dohod o provedení práce

Zdanění dohod o provedení práce u jednoho zaměstnavatele při součtu reálně vyúčtovaných měsíčních odměn do 10 000 Kč má 2 varianty:

1.      Nemáte u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani – bude vám odečtena 15% srážková daň, a tento příjem už nemusíte nikde vykazovat. Pokud jsou však vaše příjmy za rok nízké, vyžádejte si potvrzení, zaneste příjmy z dohod do daňového přiznání a využijte všechny možnosti pro případné vrácení daně (viz výše).

2.      Máte u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani (což je možné každý měsíc jen u jednoho) – srazí vám z výdělku 15% zálohu na daň z příjmů a uplatní daňové slevy, na které máte nárok. Minimálně slevu na poplatníka, 2 070 Kč měsíčně v roce 2015. Dále to může být sleva na vyživované dítě, manželku nebo manžela, studenta či zdravotně postiženého.

U výdělku z dohody o provedení práce nad 10 000 Kč vám zaměstnavatel zálohovou daň ve výši 15 % strhne z tzv. superhrubé mzdy – navýšené o platby zdravotního a sociálního pojištění. A zase záleží na tom, zda u něho máte podepsáno prohlášení k dani – v tomto případě uplatníte daňové slevy.