Tiskárna do malé kanceláře – tipy pro rok 2016

By | 13.6.2016

Nákup tiskárny s nízkou pořizovací cenou se Vám může prodražit skrze drahé náplně a čas strávený zajišťováním provozu zařízení. I v cenové relaci 4 000 – 6 000 Kč přitom lze sehnat tiskárnu, která bude pro Vás a Vaše kolegy pomocníkem a ne komplikací.

Počítejte s maximálním vytížením tiskárny

Tiskárny s nízkou pořizovací cenou často mají doporučenou měsíční výtěžnost v řádu tisíců stránek. Pokud tedy s tiskárnou bude pracovat více lidí v týmu, je nutné počítat s vytěžováním tiskárny každého z kolegů. V případě, že tiskárnu budete dlouhodobě přetěžovat, zkrátíte výrazně její životnost.

Hlídejte si „kapacitu“ tiskárny

Řeč je zejména o kapacitě inkoustových náplní, tonerů či zásobníků na papír. Levné tiskárny mají velmi malé kapacity náplní (počítejte řádově stovky stránek při 5% pokrytí strany o formátu A4, což v „reálném“ provozu může znamenat i desítky stránek o formátu A4). Při pořízení takové tiskárny budete muset náplně kupovat „do zásoby“, případně i několikrát měsíčně objednávat náplně nové.

Malá kapacita zásobníku na papír sice provoz tiskárny nijak zvlášť neprodražuje, nicméně doplňovat i několikrát denně papír je stále činnost, která zdržuje od práce.

Pokročilé funkce, které ušetří spoustu času

Je obrovský rozdíl, pokud skenujete do CRM systému dokumenty na tiskárně s automatickým oboustranným podavačem (který má navíc dostatečnou kapacitu), dostatečným rozlišením, rychlostí skeneru a třeba i funkcí spojovat jednotlivé výstupy do jednoho dokumentu (tj. veškeré listy obsáhlé smlouvy budete mít uloženy v jednom PDF souboru), nebo jestli tuto aktivitu budete provádět na tiskárně bez automatického oboustranného podavače, s nízkou rychlostí skenování.

Pokud pracujete v týmu, určitě Vám přijdou vhod funkce jako odeslání skenovaného dokumentu e-mailem či připojení tiskárny prostřednictvím WI-FI.

Závěr

Výše uvedené body by se do krátkého „nákupního rádce“ daly shrnout takto:

  • při výběru tiskárny neberte v potaz pouze pořizovací cenu zařízení, ale také cenu spotřebního materiálu (náplní)
  • nekupujte tiskárnu, jejíž maximální měsíční výtěžnost je nižší, než počet dokumentů, které potřebuje Váš tým (jako celek) vytisknout
  • myslete i na čas, který Váš tým musí/nemusí strávit běháním okolo tiskárny. Pokud často skenujete či kopírujete, dívejte se po zařízeních s automatickými oboustrannými podavači. Preferujte tiskárny s vysokou rychlostí tisku (aby část týmu nemusela čekat, až jiný z kolegů dotiskne mnohastránkový dokument)