Vybírejte tiskárnu pečlivě, ušetříte

By | 18.4.2014

Nadchla vás výkonná tiskárna s mnoha funkcemi na návštěvě u vašeho advokáta, která vychrlí za minutu desítky stránek, má velký dotykový barevný displej a lze na ni tisknout nejen z počítače, ale i z mobilního telefonu? Takové multifunkční tiskárny se využijí ve velkých kancelářích, jsou nepřetržitě v provozu a v rámci místní sítě s nimi pracuje více lidí. Pokud však budete využívat tiskárnu či další její funkce jenom sami pro drobnou podnikatelskou činnost, stačí vám jednodušší tiskárna, která však dokáže udělat spoustu užitečné práce. Ale jak si vybrat z tak široké nabídky tiskáren a značek?

 

Při výběru nehleďte jen na cenu, ale zejména na to, jak často budete tiskárnu využívat, co od ní požadujete a jak jste nároční na kvalitu tisku. Budete především kopírovat, tisknout nebo potřebujete občas skenovat? Zajímá vás tiskárna jen pro pořizování fotografií nebo půjde převážně o tisk černobílého textu? V základní nabídce tiskáren jsou oblíbené inkoustové, laserové nebo multifunkční. Nenechte se zmást nízkou cenou tiskáren, budete také potřebovat náplně pro tisk a ty nejsou zrovna levné. Počítejte proto i s náklady za nákup inkoustových náplní či tonerů.

Inkoustovou, laserovou nebo multifunkční tiskárnu?

Nejběžnější jsou inkoustové tiskárny. Jsou velmi levné a lidé si je pořizují do domácnosti nebo pro běžnou podnikatelskou činnost. Tisknou barevně, ale u některých lze nastavit jen tisk černobílý a tím i ušetřit. Část inkoustu se využívá na čištění tiskové hlavy, při občasném tisknutí se proto zvyšují náklady, protože čisticí cyklus je častější. Inkoust v náplních také časem vysychá. Nepravidelné využití těchto tiskáren zvyšuje náklady na tisk jedné stránky i několikanásobně. Laserové tiskárny jsou o něco dražší a obvykle tisknou jen černobíle. Kvalita tisku je vynikající zejména pro dokumenty. Kvalita barevného tisku na papír je u inkoustových a laserových tiskáren srovnatelná, ale u fotografií je laserový tisk o něco horší. Náplně do laserových tiskáren, tzv. tonery jsou sice dražší než inkoust, ale zato vydrží podstatně déle.

 

Multifunkční zařízení dokáží tisknout, kopírovat i skenovat. To je výhodné u drobných podnikatelů. Nejsou sice tak výkonné jako samostatné tiskárny či kopírky, ale dnes se stále častěji využívá skenování dokumentů, protože je to levnější. Dokumenty či fotografie se dají posílat e-mailem a odpadá tak potřeba tisknout kopie. Je třeba počítat s tím, že samostatný skener snímá kvalitněji, ale pro běžnou agendu to stačí. Pokud potřebujete často skenovat fotografie v co nejvyšší kvalitě, pak je lepší pořídit si buď dražší multifunkční zařízení, nebo samostatný skener.

Připraveno ve spolupráci s TisknuLevně.cz