Co je bankovní identita?
Bankovní identita – pojem, který je ve světě finančních služeb stále více skloňovaný a u lidí stále více vyhledávaný. O čem je vlastně řeč? Podle posledních statistik ji totiž využilo více jak 160 tisíc bankovních účtů. O této věci se mluví jako o něčem, co má skutečně slibnou budoucnost. Podle analytiků ji může využívat až 5,5 milionu lidí. Pojďme jí nahlédnout pod pomyslnou pokličku.
Co je to bankovní identita?
Bankovní identitou se rozumí taková digitální občanka. Je to průkaz totožnosti, který je v trochu jiné podobě, než v jaké ho známe. Stále se však jedná o rychlý a velmi snadný způsob, jak ověřit, že jste danou osobou skutečně vy a nikdo jiný.
S tímto pojmem se setkáváme hlavně v případě internetového bankovnictví. Pokud ho využíváte, bankovní identitu už vlastníte. Banka totiž těsně předtím, než jste získali přihlašovací údaje, ověřila vaši totožnost pomocí osobních dokladů. Poté si vás spojila s určitými daty a údaji, a tím pádem zjistila, že jste to skutečně vy a ne někdo, kdo se za vás pouze vydává.
Bankovní identitu ale rozhodně nevyužijete jenom ve světě internetového bankovnictví, ale také v soukromé či podnikatelské sféře. Můžete s její pomocí komunikovat se společnostmi na dálku, nemusíte se nikam dostavovat osobně. Zejména to využijete v případě, pokud využíváte klientskou zónu vašeho telefonního operátora nebo jiné podobné firmy.
Snadné podepisování a předvyplňování formulářů
S pomocí bankovní identity bude život zase o něco jednodušší. Nebudete muset ověřovat své podpisy ani se nebudete muset kvůli podpisům dostavovat na konkrétní pobočku vaší banky. Bankovní identita totiž nabízí i možnost elektronického podepisování dokumentů či předvyplňování formulářů, což významnou měrou usnadňuje práci.
Není to jako datová schránka nebo průkaz s čipem
Je třeba konstatovat, že nemluvíme o stejné věci, jako je datová schránka nebo občanský průkaz s čipem. Tato řešení mají jednu velkou nevýhodu, a sice že nepokrývají tolik služeb, kolik pokrývá právě zmiňovaná bankovní identita. Navíc se možnosti liší ještě jedním, a to popularitou. Zatímco o dvě známá řešení se zájem příliš nejeví, o bankovní identitu naopak ano. Jak již bylo zmíněno, potenciál sahá až k 5,5 milionům lidí, kteří v blízké budoucnosti budou tento způsob identifikace využívat.
Výhod je ostatně celá spousta. Člověk tímto získá své digitální já, které mu v budoucnu usnadní práci i čas. Zřízením bankovní identity se automaticky získává elektronický podpis čili nebudete muset docházet na pobočky kvůli podepsání potřebných smluv či jiných dokumentů. A to samozřejmě s tím, že veškeré údaje budou stoprocentně v bezpečí.