změna sídla firmy

WordPress Hero

|

Jak změnit sídlo firmy a co jsou virtuální sídla

V době vypuknutí pandemie se začala uzavírat jedna kancelář za druhou. Fungování společností se přesunulo do pohodlí domovů, což vedlo k nutnosti opustit kancelářské prostory na krásných místech ve městech i obcích. Majitelům firem přišlo zbytečné hradit nájmy, když dané objekty nemohli obývat. Po rozvolnění se však všechno začalo vracet do starých kolejí a kanceláře se hledaly nanovo. A to vedlo k jedné jediné věci – k nutnosti změnit své sídlo. Pokud se i u vás schyluje k podobnému kroku, nabízí se otázka, jak změnit sídlo firmy.

Bez potřebných dokumentů to nepůjde

Změna sídla ve skutečnosti není ničím složitým. Aby však k tomuto kroku mohlo dojít, je zapotřebí získat výpis z katastru nemovitostí a dát souhlas s umístěním sídla od vlastníka nemovitosti, bytu, případně nebytových prostor, pokud se do nich uchýlíte. Jestliže se mění i země, v níž je sídlo společnosti uvedeno, je zapotřebí provést i notářský zápis z valné hromady, na které se tento krok odsouhlasí.

Jestliže dojde k odsouhlasení, dalším krokem je podání návrhu na změnu do obchodního rejstříku. Navrhovatelem změny je sice samotná společnost, ale jedná se zpravidla prostřednictvím jejího statutárního orgánu.

I když se to nyní jeví jako velmi složitá věc, není to tak náročný proces. Aby však rejstříkový soud vašemu požadavku vyhověl, je zapotřebí přiložit ještě několik dokumentů. K nim patří doložení o provedení právního úkonu, plné znění zakládajícího dokumentu a stanov společnosti, souhlas s poskytnutím sídla vlastníka nemovitosti a výpis z katastru nemovitostí, kde je uvedená osoba vystupující jako majitel daného objektu. V neposlední řadě je nutné mít s sebou i kolek na zápis změny sídla v rejstříku.

Virtuální sídlo jako stále oblíbenější možnost

V poslední době zájem roste o takzvané virtuální sídlo, což je služba určená výhradně podnikatelům. Jedná se o pronájem adresy za účelem jejího zápisu do obchodního rejstříku. Vyplatí se zejména jedincům, kteří mohou pracovat z domova a nechtějí si pronajímat fyzické kanceláře. Ocení ho také ti, kdo chtějí minimalizovat své náklady při startu podnikání. A v neposlední řadě využívají virtuální sídlo jedinci, kteří pracují výhradně v terénu, jako jsou taxikáři nebo montážní dělníci.

Mezi časté uživatele virtuálního sídla se také zařadily firmy neustále se stěhující. Jelikož je změna sídla náročná především na čas, chtějí se tohoto vyvarovat, proto si raději sídlo firmy zřizují virtuálně a časté stěhování věcí nakonec nevadí.

Také tento způsob volí podnikatelé, jež chtějí, aby jejich byznys působil reprezentativně. Jejich současné sídlo takto nepůsobí, což chtějí změnit.

5/5 - (4 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *