podnikatelka na mateřské

WordPress Hero

|

Je těžké rozjet podnikání na mateřské?

Nástup na mateřskou je pro řadu žen vytoužené období. Pro jiné je to spíše za trest, jelikož nemohou vykonávat svou práci, jak byly doposud zvyklé. Zatímco některé najedou na takzvanou maminkovskou vlnu, jiné se snaží hledat způsoby, jak si přivydělat. A jako nejlepší možné východisko ze situace se jim jeví rozjet vlastní podnikání. Nabízí se však otázka, je těžké rozjet podnikání na mateřské a je to opředeno mnoha pravidly?

Můžete se stát osobou samostatně výdělečně činnou

Mateřská dovolená rozhodně není dovolenou v pravém slova smyslu. Malý potomek dává zkrátka pořádně zabrat a ženy jsou alespoň v prvních týdnech velmi nevyspalé a vyprahlé. Do tohoto režimu nastupují už osm týdnů před porodem – tedy, je zde tato možnost. Během mateřské se pobírá takzvaná peněžitá pomoc, která se stanovuje na základě vyměřovacího základu z předchozího platu.

Jak ale bylo zmíněno, řadě žen tato “dávka” od státu nestačí. Někdy za přivýdělek při mateřské může touha uspokojit své náročnější potřeby, jindy za tím stojí neustále zvyšující se ceny dětských věcí či jen touha po tom být opětovaně aktivní. V každém případě se žena, která předtím pracovala ve standardním pracovním poměru může stát osobou samostatně výdělečně činnou. V tomto případě je živnostenský list brán jako vedlejší zdroj příjmů.

Návštěva živnostenského úřadu je nutností

Pokud jste se rozhodli vstoupit do světa byznysu a chcete si založit živnost, je zapotřebí navštívit živnostenský úřad. Zde vaše cesta započne. Ať už se chcete stát marketingovou specialistkou, webovou designérkou nebo chcete šít na zakázku, v každém případě musíte požádat o živnostenské oprávnění pro obor, v němž chcete začít působit.

Je však třeba konstatovat, že se najdou odvětví, pro která není nutné mít zřízený živnostenský list. Platí to například pro nezávislá povolání, jako jsou herci, spisovatelé nebo hudebníci, či pro lidi zabývající se autorskou činností, jako jsou pisálci.

Přichystejte si tisíc korun

Ať už se rozhodnete pro jakékoli odvětví, pro které je nutné zřídit si živnostenské oprávnění, přichystejte si tisíc korun. To je správní poplatek pro takzvanou volnou živnost, do které pravděpodobně budete spadat. Jestliže byste se rozhodli pro živnost vázanou nebo řemeslnou, budete muset doložit i odbornou způsobilost za pomoci výučního listu nebo vysokoškolského diplomu.

Registrace na finančním úřadu je nutností

Nabízí se otázka, jak je to s dalšími úřady? Nově se vás bude týkat i povinnost registrovat se na finančním úřadu a také musíte ohlásit změnu zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Dnes se vás však na každém živnostenském úřadu zeptají, zdali o tom chcete potřebné úřady informovat skrze ně.

Jinými slovy – podnikání na mateřské není tak těžké, jak se to na první pohled může jevit.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *