Iso

WordPress Hero

Co je to ISO certifikát a proč je důležitý pro podnikatele?

Prokázání kvality a profesního chování je u firmy velmi důležité. Možná si to nemyslíte, ale zákazníci se na to v dnešní době hodně dívají. Poznají podle toho, jestli se mohou na danou firmu spolehnout ještě před nákupem nebo shlédnutím recenzí od jiných klientů. Každý z nich se přitom soustředí na něco jiného. Podle toho si můžete zvolit, o který z nich si zažádat. Získat můžete:

  • ISO 9001,
  • ISO 14001,
  • ISO 45001,
  • specifické certifikáty.

První z nich je určen pro všechny firmy, které chtějí dokázat spokojenost svých zákazníků. Získejte ISO 14001 a budete mít důkaz pro všechny, že dodržujete udržitelné postupy ve svém podnikání. To je věc, na kterou se hodně lidí dívá a vybírají si podle toho dodavatele svých produktů i služeb. A poslední tradiční certifikát s označením 45001 zajišťuje ochranu zaměstnanců a bezpečnost při práci. Je pouze na vás, pro který z nich se rozhodnete. Musíte myslet hlavně na to, který přinese nejvíce benefitů.

Skvělý nástroj pro malé i velké firmy

Hodně lidí si myslí, že tyto certifikáty jsou pouze pro obrovské firmy, které mají stovky zaměstnanců a neuvěřitelné roční obraty. Není to pravda. Velmi dobře je využití také menší firmy, které chtějí nalákat další zákazníky a dokázat jim ještě před nákupem, že za to stojí.

Mnoho společností je používá jako svůj marketingový tah, ale rozhodně to není jen o propagaci. Pro marketing můžete využít mnohem jednodušší i levnější metody, ale tato vám přinese něco velmi cenného. Důvěru klientů. To je věc, kterou si nemůžete koupit, ale musíte ji získat. Splněním normy dokážete, že jste kvalitní, spolehliví a nákup u vás se vyplatí.

Proč mít certifikát?

Jde pravděpodobně o nejlepší možnost, jak přesvědčit zákazníky (i jiné společnosti), že nabízíte na trhu vysokou kvalitu. Něco takového je na trhu obrovskou výhodou, kterou by měl využít každý podnikatel. Získat tyto certifikáty ovšem není jednoduché a rozhodně nejde pouze o marketingový nástroj. Musíte totiž začlenit hodně změn do svého běžného pracovního procesu.

Jakmile budete postupovat podle pravidel ISO, zrychlí se vnitřní procesy firmy. Povede to k vyšší produktivitě, snížení nákladů a vyšší konkurenceschopnosti. To jsou všechno faktory, kterých chce dosáhnout každá společnost bez ohledu na svou velikost. Navíc získáte i nová pravidla pro kvalitu, protože úřad očekává dokonalé výsledky. Jinak certifikát nezískáte ani si ho neudržíte.

Spočítejte si náklady a návratnost

Důvod, proč jsou tyto certifikáty považované za vhodné jen pro velké firmy, je jejich náročnost. Získat ho vážně není snadné. Musíte implementovat mnoho změn do své společnosti, zažádat si o něj a projít si byrokratickým kolečkem. To může být velmi zdlouhavé i poměrně drahé. U normy ohledně environmentálního managementu (ISO 14001) musíte splnit např.:

  • hranice aplikovatelnosti systému,
  • environmentální cíle,
  • analyzovat rizika,
  • vytvořit efektivní opatření.

Certifikáty platí po celém světě

Obrovskou výhodou pro firmy, které chtějí pracovat mezinárodně, je celosvětová platnost těchto potvrzení. Mezinárodní norma ISO 45001 kontrolujte a určuje pravidla pro zásady ochrany životního prostředí. Nejen u nás, ale po celém světě. Jestli ji chcete získat, musíte snížit energetickou náročnost, náklady, škodlivé emise a postarat se o dokonalou recyklaci odpadu.

Tři základní certifikáty (9001, 14001, 45001) jsou určené pro všechny firmy bez ohledu na jejich velikost nebo zaměření. Jestli toužíte po získání i normy ve svém oboru, můžete se podívat na specifické certifikáty. Každá společnost jistě najde normu, která bude odpovídat jejich oboru a potřebám. Samotný základ vám ovšem postačí k tomu, abyste získali důvěru budoucích zákazníků.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *