Nakup Kolku

WordPress Hero

|

Kde koupit kolky

Pokud už jste někdy potřebovali zaplatit za oficiální žádost některé z českých veřejných či státních institucí, s pojem kolek jste se už nejspíše setkali. Většinou se totiž jedná o jediný možný způsob platby. Pokud vás první nákup kolků teprve čeká, jste na správném místě. V následujících řádcích se podíváme nejen na to, co to kolky vlastně jsou, ale také si stručně shrneme jejich druhy a poradíme vám, kde je zakoupit.

Co jsou to kolky?

Téměř žádná žádost, kterou u některé z českých státních či veřejných institucí podáme, není zadarmo. Aby se stát začal zabývat například naší žádostí o rozvod, musíme za odevzdaný tiskopis nejprve zaplatit. To se ve většině případů nedá provést hotovostí, ale takzvanými kolky, tedy zvláštními známkami s určitou nominální hodnotou.

Jaké existují druhy a barvy kolků?

Asi nebude žádným překvapením, že kolky dělíme na základě jejich barev, respektive jejich nominální hodnoty. Od roku 2012 byl zrušen kolek v hodnotě 30 Kč, ostatní hodnoty však zůstaly, tedy 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 Kč.

Zatímco žlutý kolek má hodnotu pouhých několika jednotek korun, zelený kolek má hodnotu deseti či dvaceti korun.

Při komunikaci s veřejnými a státními institucemi jsou pro nás však většinou důležitější kolky s vyšší nominální hodnotou. Mezi ty patří například hnědozelené kolky (50 Kč), tyrkysové kolky (100 Kč), blankytné kolky (200 Kč), fialové kolky (500 Kč) či oranžové kolky (1000 Kč).

Není snad třeba dodávat, že prodejce nesmí cenu sám nijak navyšovat o přirážku – kolky tedy koupíme za cenu přesně odpovídající jejich nominální hodnotě.

Kde koupit kolky?

Další nejčastější otázkou týkající se kolků je především to, kde je vlastně zakoupit. Asi nejsnadnějším řešením je návštěva některých ze soudních budov, případně jedné z poboček České pošty, kde můžete kolky také v případě, že je už nepotřebujete či jsou poškozené, zkusit vyměnit. K dostání však bývají i v některých trafikách či prodejnách tabáku, případně na internetu. 

Jaké mají kolky ochranné prvky?

Aby se předešlo jejich falšování, kolky mají podobně jako bankovky celou řadu ochranných prvků. Při jejich nákupu (především v trafice či na internetu) je vhodné si ověřit jejich pravost. A jaké ochranné prvky hledat? V prvé řadě jsou kolky dvoudílné s lepivou zadní stranou a jsou označeny liniovými rastry a oranžovou reflexní barvou. Kromě toho najdeme v perforaci ovál a na jejich povrchu pozitivní i negativní mikropísmo. Průsek originální raznicí má tvar lipového listu.

Pokud si chcete být stoprocentně jisti pravostí zakoupených kolků, kupuje je výhradně v soudních budovách.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *