web s vlastní doménou

WordPress Hero

Jak vytvořit web s vlastní doménou?

Ať už podnikáte, tvoříte či byste prostě jen rádi prezentovali sebe a své myšlenky na internetu formou blogu, jistě už vás napadlo založit web s vlastní doménou. Pokud se vám však nechce investovat peníze do tvorby webu profesionálem, máme pro vás návod, jak vytvořit web s vlastní doménou svépomocí.

Registrace domény a webhosting

Možná už se třesete na tvorbu samotného webu včetně vysněného vzhledu, obsahu a nejrůznějších funkcí, ale je třeba začít u toho nejzákladnějšího, tedy u domény a webhostingu. A co že tyto pojmy vlastně znamenají?

Doména je prostě a jednoduše webová adresa, pod kterou půjde váš web posléze najít. Svým způsobem si ji můžete představit jako adresu svého domu – pokud ji nebudete mít, nikdo váš web nebude schopen najít. Možná si pamatujete na doby, kdy doména musela začínat www, dnes už to však není třeba. Ve své podstatě se jedná o název s tečkou doplněný o koncovku cz, com, net, eu, atd.

Pro nás je důležité zejména to, že doména musí být unikátní, tedy že žádné dvě domény nemohou být stejné. Na základě toho je třeba doménu registrovat. Stačí si najít některého z registrátorů domén, vyplnit formulář a za službu zaplatit. Cena se odvíjí od použité koncovky, například česká koncovka .cz se pohybuje kolem 200 korun za rok. Registraci je samozřejmě potřeba každoročně prodlužovat.

Po registraci domény přichází na řadu webhosting, tedy webový prostor, na kterém se bude web nacházet. Ačkoliv je možné mít vlastní servery, mnohem snadnější je si webový prostor pronajmout v rámci webhostingu. Cena se odvíjí od parametrů či například poskytované podpory. 

Instalace redakčního systému

Na závěr se konečně přesouváme k tvorbě samotného webu, která probíhá v tzv. redakčním systému. Díky němu není třeba ovládat programování kódu, což zvládá málokterý lajk. Redakční systémy jsou na rozdíl od programování intuitivní a není pro jejich obsluhu potřeba mít nějaké odbornější znalosti.

I rámci těchto systému je však na výběr z řady možností. Mezi ty nejoblíbenější patří WordPress, který je zdarma, funguje v češtině a především kromě snadné ovladatelnosti nabízí tisíce krásných šablon. Další možností je například Webnode či Wix.

Redakční systém je třeba nainstalovat, tuto instalaci zpravidla v rámci svých služeb nabízí poskytovatel webhostingu.

Pokud si na to netroufáte sami, tak pak se nabízí využít některou ze služeb s názvem tvorba webových stránek. Profesionální tvůrce stránek (webdesigner) už má s podobnou prací spoustu zkušeností, takže vám navrhne řadu úprav a nejlepších řešení nebo třeba metod, kterými se tvoří moderní weby.

Úprava vzhledu a obsahu

Úpravu vzhledu a obsahu provádíme většinou skrze bezplatné šablony. Těch je sice na výběr obrovské množství, ale často je doprovází nejrůznější omezení, která mohou brzdit naši kreativitu a stát v cestě naší vizi budoucího webu. V těchto případech se vyplatí investovat do rozšíření Elementor (v rámci WordPressu), které je sice placené, ale umožní nám přizpůsobit web naší představě.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *