Elektromobil Škoda CITIGO

WordPress Hero

|

Jak získat dotaci na elektromobil v České republice

V elektromobilech je budoucnost, shodují se automobilky. I proto do nich investuje jeden člověk za druhým. Svou roli na zvýšeném množství prodaných automobilů má i fakt, že pro ně neplatí modré zóny a že na ně lze získat dotaci. Přece jenom mluvíme o “úsporném opatření”, které šetří okolní životní prostředí. Že o automobilu na elektrický pohon také uvažujete? Prozraďme si, jak získat onu zmiňovanou dotaci. 

Máte dvě možnosti

Aktuálně jsou dvě možnosti, jak získat dotaci na elektromobil. Jejich využitím se rapidně sníží náklady spojené s pořízením vozidla na elektrický pohon, který má za úkol snížit závislost na ropě a který tak radikálně omezí produkci oxidu uhličitého. Podporu mohou využít nejen firmy (čili podnikatelé).

Dotace jsou nabízeny různými podpůrnými programy, které jsou spravované státními institucemi. Pokud ale všechno podtrhneme a sečteme, jsou jenom dvě možnosti, jak bylo zmíněno, a to:

  • Dotaci získáte sami pomocí jednotlivých programů. 
  • Získáte dotaci skrze prostředníka.

Zatímco v prvním případě bude na vás, abyste si obešli všechny instituce nebo vyplnili dotazníky, žádosti a další papíry, v druhém případě za vás všechno “oběhne” profesionál z oboru, který vám nakonec představí tu nejvýhodnější dotaci přímo pro vás. 

Dotační programy, které nabízí dotaci na elektromobil

Získat finanční příspěvek na vozidlo poháněné elektřinou je možné z několika programů. Patří mezi ně kupříkladu Nová zelená úsporám, z níž lze získat i dotaci na zateplení, novostavbu nebo výměnu oken. Dále pak pomocnou ruku při koupi automobilu nabízí Národní program Životní prostředí nebo Facilita na podporu oživení a odolnosti. Sledovat se vyplatí i weby níže uvedených programů:

  • Operační program Doprava
  • Modernizační fond
  • Národní dotace Ministerstva pro místní rozvoj
  • Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost

Tím však seznam dotačních programů nebo státních institucí, které budou dotaci poskytovat či nabízet nekončí. Očekává se, že takových výzev bude ještě přibývat. Nyní jsou elektromobily zatím pouze výjimečností než masivním trendem, podle analytiků se však zájem o vozy poháněné elektrickým pohonem bude zvyšovat s každou přibývající nabíjecí stanicí i touhou spasit životní prostředí. 

Kromě toho má Evropská unie plán, jak rychle překonat ekonomickou krizi. Její součástí je právě podpora elektromobilů a podobného. Výzev by na zmiňovaných webech mělo jenom přibývat.

Dotace přichází z Evropské unie

Jen málokterý člověk si uvědomuje, že dotace ne elektromobily nenabízí Česká republika jako taková, ale Evropská unie, jejímž je členem. Finanční příspěvky putují ze společného rozpočtu a ty, které jsou určeny elektromobilům zatím nejvíce využívají země jako Lotyšsko, Bulharsko nebo Litva. Vzácně se z příspěvků těží u nás, v Belgii nebo Dánsku (ovšem zde jsou elektromobily trendem nezávisle na možnosti získat dotaci).

Projekt

Dotační projekt na elektromobil

Název výzvy

PROGRAM NÍZKOUHLÍKOVÉ TECHNOLOGIE Aktivita a) Elektromobilita Výzva IV.

Termín realizace

Zahájení 17.5.2019, ukončení 30. 11. 2020

Registrační číslo projektu

CZ.01.3.14/0.0/0.0/18_185/0018079

Způsobilé výdaje

187 475 Kč (45 % celkových výdajů)

Dotace

140 606 Kč (75 % celkových způsobilých výdajů)

Popis projektu

Projekt přispívá k pořízení nízkouhlíkové technologie a šetrnější využívání energetických zdrojů, což je v souladu s enviromentální politikou žadatele. Doprovodným přínosem přechodu na elektromobilitu je i snížení nákladů na provoz a pravidelnou údržbu automobilů. Vozidlo je využíváno pro servisní zásahy v oblasti Montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení.

Závěry a výsledky

Elektromobil přispěje ke snížení emisní zátěže, zejména v oblastech centra města a pěších zón Libereckého kraje, kde bude pravidelně používán pro servis kávovarů.

Elektromobil Škoda CITIGO


Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *