insolvenční registr

WordPress Hero

Co je insolvenční rejstřík a kdy ho využít?

Pokud podnikáte či se chystáte investovat větší množství peněz u neověřeného dodavatele, pojem insolvenční rejstřík by vám rozhodně neměl být cizí – můžete si díky němu ušetřit spoustu starostí. Jedná se totiž o velice užitečný nástroje při navazování obchodních vztahů, ať už s podnikatelem nebo fyzickou osobou. Co to tedy insolvenční rejstřík vlastně je a kdy se vám bude hodit?

Co je to insolvenční rejstřík?

Insolvenční rejstřík je online seznam dlužníků, který v roce 2008 založilo Ministerstvo spravedlnosti České republiky. K dispozici je veřejně přístupný na webové adrese https://isir.justice.cz/isir/common/index.do. Zapisují se do něj veškeré zákonem stanovené údaje o subjektech, které v České republice procházejí insolvenčním řízením. Vede ho příslušný rejstříkový soud, kterým je krajský soud

Kdy se vám insolvenční rejstřík může hodit?

Jelikož jsou v rejstřík zveřejňovány veškeré relevantní a aktuální informace týkající se probíhajících insolvenčních řízení, hodí se zejména v případě, že se chystáte navázat nový obchodní vztah s neověřenou fyzickou osobou či firmou, o které toho zatím moc nevíte. Můžete včas zjistit, zda se potenciální obchodní partner nenachází v insolvenci, tedy není schopen splácet své dluhy věřiteli. Pokud například v insolvenčním rejstříku najdete informace o tom, že podnikatel, od kterého se chystáte zakoupit zboží, je v insolvenčním řízení, doporučujeme být velice obezřetný. Může se totiž stát, že zaplatíte za zboží, které nakonec neobdržíte.

Jak vyhledávat v insolvenčním rejstříku?

Samotné vyhledávání v insolvenčním rejstříku je velice jednoduché a intuitivní. Stačí zadat údaje, které máte o osobě či firmě k dispozici. V případě fyzické osoby stačí zpravidla jméno a příjmení, případně rodné číslo či datum narození. V případě právnické osoby zadejte IČO nebo například obchodní jméno společnosti. Vyhledávat však můžete například i pomocí spisové značky. 

Pokud vám vyhledávání u dané osoby či subjektu zobrazí číslo nula, můžete být klidní – znamená to, že osoba či subjekt není v insolvenčním řízení. Pokud se však nějaký záznam zobrazí, radíme zpozornět. Avšak ani v případě, že byl výsledek nula, neusněte na vavřínech a v případě navázání dlouhodobého obchodního kontaktu svého obchodního partnera pravidelně prověřujte. Rejstřík je totiž každodenně aktualizován, konktrétně do dvou hodin od podání insolvenčního návrhu. 

Pokud se naopak stane, že vám například obchodní partner nedoručí zaplacené zboží, můžete sami podat návrh insolvenčního řízení. Přihlášky pohledávek do insolvenčního řízení se podávají na formuláři, který naleznete na webu Ministerstva spravedlnosti či právě na stránkách insolvenčního rejstříku.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *