datové úložiště

WordPress Hero

Jak zálohovat data?

Každý z nás v počítači shromažďuje pracovní a osobní informace, někdy i velmi cenná data. Ochrana osobních a pracovních dat je i navzdory tomu stále velmi podceňována, a ne vždy se jí věnuje náležitá pozornost. Přitom ochranu dat můžete provádět jednoduchým a pravidelným zálohováním. 

Zálohování dat by mělo být automatickým procesem u každého jedince, ať už se jedná o osobní či pracovní data. Že je zálohování dat opravdu důležitou činností, si člověk uvědomí, až když se něco ztratí, nebo nevratně smaže. S pravidelným a automatickým zálohováním dat můžete těmto problémům zcela předejít. Způsobů jak si data ochránit je několik, jaké možnosti tedy jsou? 

Dva druhy jak zálohovat data

Existují dva druhy zálohování dat, výběr je však na vás. Pod pojmem manuální si představíte, že budete muset jednou týdně zkopírovat data a uložit je na úložiště. Pro automatické zálohování dat existuje řada speciálních zálohovacích softwarů, které mohou být s měsíčním předplatným, nebo zcela bezplatné. 

Software pro automatické zálohování dat

Zálohovací programy dokáží porovnávat zálohy a zálohovat nové věci či vybrané dokumenty. Z bezplatných zálohovacích software programů jsou známé FreeFileSync a SyncBack Freeware. Jejich skvělou předností je však automatické zálohování dat, které softwary provádí buďto ihned po vytvoření konkrétního souboru. Nemusíte tedy během práce na nic myslet, počítačový software za vás vše uloží a zálohuje sám. 

Kam mohu zálohovat počítačová data? 

Zálohování dat na CD a DVD

Jako nejlevnější řešení je zálohování dat na CD a DVD. Myslete však na to, že doba je taková jaká je, a CD a DVD už do ní moc nepatří. Absence u mechaniky na notebooku není výjimkou. Další nevýhodou zálohování dat na CD a DVD může být omezená kapacita, která je u CD pouhých 700 MB, u DVD 4,7 GB a 8,5 GB. 


Jaký software použít pro vypalování CD a DVD?


Zálohování dat na flash disk

Zálohování dat na flash disk patří mezi nejpopulárnější varianty zálohovacích zařízení, které už jen z pohledu jeho cenové dostupnosti nahradí i média typu CD a DVD. Flash disk umožňuje pro zálohování souboru opravdu hodně místa, jejich kapacita se pohybuje od 4 GB až po 2 TB. 

Flash disk svou menší velikostí lze snadno ztratit, a proto je vhodné jej vždy pečlivě uschovat. Nabízí kompaktnost a jednoduchou přenositelnost. Mezi nevýhody u flash disku je horší obnova dat při poškození disku. 

Zálohování dat na externí pevný disk

Skvělou alternativou k flash disku je externí pevný disk, který má více úložného prostoru, a je v současnosti považován za rychlý SSD disk, kdy u nich máte zaručený rychlejší přenos dat. Kapacita nabízí řádu stovek v GB, takže je možné přes pevný disk zálohovat i více počítačů najednou. Vyšších přenosových rychlostí docílíte se standard USB 3.0. 

Jeho výhody nabízí jednoduchost a velmi širokou kompatibilitu. Navíc jsou k dispozici externí disky, které jsou často prodávány v bytelných krytech, pro lepší odolnost k hrubšímu zacházení. 

Zálohování dat na NAS server

Je dalším zálohovacím zařízením, které je na trhu mezi těmi oblíbenějšími. Jedním z nich je i úložiště NAS neboli Network Attached Storage. Jde o krabici, který obsahuje jeden či více disků, které jsou zapojené do sítě. Jejich větší počet umožňuje zvýšení kapacity úložného prostoru v TB, ale především vysokou dostupnost, propracovanější zálohy a zrcadlení disků. 

S NAS serverem jde o bezpečné zálohování s přístupem k internetu, popřípadě můžete tento systém napojit také na cloud. Jeho pořizovací náklady NAS serveru jsou však vyšší, oproti CD a DVD a jiných. 

Zálohování dat na cloudové úložiště

Mezi velmi oblíbené zálohovací systémy patří cloudové úložiště, které slouží i jako externí nasdílení souborů. Vaše data jsou prostřednictvím internetu nahrávány mimo váš počítačový systém a jiné zařízení. Všechny soubory tak najdete na internetovém úložišti, které lze získat zcela zdarma. Jeho rozšíření je zpoplatněno, jednou z možností jak mít navýšení kapacity cloudového úložiště je s předplatným Office 365 jakou součást balíčku. 

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *