práce na home office

WordPress Hero

Rozdíl oproti home office a práci v kanceláři

Když svět doslova pohltila koronavirová krize, většina zaměstnanců se uchýlila do svých domovů, kde si musela zřídit svoje vlastní domácí kanceláře, takzvané home office. Tento způsob práce z domova se stal jakýmsi hitem, ve kterém řada společností pokračuje, i když už mohou zaměstnanci trávit pracovní dobu v sídle firmy. Některé jsou ale stále na vážkách. Nejsou si vědomi toho, co je lepší a kdy docílí u pracovníka větší efektivity a produktivity. Proto si pojďme home office a práci v kanceláři tak, jak ji známe srovnat.

Práce v kanceláři nabízí lepší přístup k potřebným technologiím

Stejně jako všechno na světě, i práce v kancelář a home office mají svůj rub a líc. Začněme klasickou formou pracovní náplně čili přesouváme se do sídla společnosti, respektive do jejích kanceláří, kde ještě donedávna sídlilo množství zaměstnanců pracujících u počítačů nejmenovaných značek.

Hlavní výhodou bezesporu je, že měli přístup ke všem potřebným technologiím, jako jsou tiskárny, faxy nebo skeny či kopírky. Také se všechny vzniklé problémy mohly vyřešit ihned, aniž by se musel zvedat telefon nebo čekat do druhého dne. Na druhou stranu ne na každém pracovišti vládne dobrá nálada, a ne všichni zaměstnanci s ostatními souzní (ať už lidsky, tak názorově). A také pokud zůstáváte často na homeoffice, velmi pravděpodobně vám vzrostou náklady na energie.

Shrnutí výhod a nevýhod práce v kanceláři

+ problémy se dají řešit ihned “face to face”
+ přístup k potřebným technologiím

– nevlídná atmosféra na pracovišti
– pevně stanovená pracovní doba

Home office umožňuje každému být svým vlastním pánem

I když mnohým práce formou home office nevyhovovala, jelikož se najednou neumělo rozlišovat to, co je osobní a co už profesní stránka života (což je jedna z nesporných nevýhod práce z pohodlí domova), na druhou stranu byl každý svým vlastním pánem (pakliže nebyly přesně stanovené hodiny, kdy musí být pracovník online). To vedlo k tendenci splnit pracovní úkoly co nejdříve čili se viditelně zvýšila efektivita zaměstnanců při práci. Najednou měli pocit jisté svobody, kterou nechtěli omezit, proto se vynasnažili, aby byl šéf na druhém konci linky spokojen.

Jak ale bylo zmíněno, najít onu rovnováhu mezi pracovním a osobním životem – to není zrovna snadné. Zatímco někdo to dokázal, jiný si kvůli workoholismu zničil dlouhotrvající vztah.

Shrnutí výhod a nevýhod home office

+ flexibilní pracovní doba
+ příjemné prostředí, v němž se zaměstnanec cítí dobře

– nerovnováha mezi osobním a pracovním životem
– nemožnost se poradit či vyřešit problém ihned “face to face”

Home office se zdá být lepší volbou

I když každá forma pracovní náplně má svá pro a proti, z nedávných výzkumů vyplývá, že lidé jsou efektivnější a produktivnější, pakliže pracují v prostředí, které je jim příjemné a sympatické. A i když i v kancelářích jsou lidé pracovití, výsledky hovoří jasně. Lidé pracující z domova uskutečnili o čtrnáct procent více hovorů než ti, kteří pracovali z kanceláře sídla podniku.

A výzkumů či průzkumů přidávajících do vínku home office stále přibývá. Nakonec to je však pouze zaměstnavatel, který se rozhodne, co je pro něj ta správná cesta.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *