Zdravi

WordPress Hero

Jak změny ve zdravotnictví ovlivní peněženku pacientů?

Chvíli to vypadalo, že lidé přijdou o léky bez doplatků. Zdravotnictví i české ekonomice by to jistě prospělo, ale mnoho lidí by si nemohlo dovolit své léky. Životní úroveň by proto hodně klesla. Z tohoto důvodu se Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že změny zákonů neovlivní negativně léky bez doplatků. Právě naopak. Chystají změny, které budou pro všechny pacienty přínosem. Jedná se hlavně o:

  • rozšíření léků bez doplatku,
  • donáška až domů,
  • léky až dva měsíce po výpadku.

Strach z vyšších cen léků

Hodně lidí mělo strach, že budou muset platit za léky, které nyní dostávají bez doplatku. Naštěstí se to nestane. Ministerstvo zdravotnictví se naopak rozhodlo přidat další léky, které jsou nyní placené. V budoucnosti budou plně hrazené, a to hlavně v případě onkologické léčby. Kvalitní zdravotnické oděvy nikam nezmizí. Pracovníci v tomto odvětví se proto nemusí obávat snížení jejich standardů. Ministerstvo zdravotnictví se snaží, aby byl spokojený personál i pacienti.

Lidé mají velké problémy s dostupností odborníků a dlouhými čekacími dobami na vyšetření. K tomu se přidává také nedostatek léků v lékárnách. Ministerstvo by nyní mělo diskutovat o každém z těchto problémů a snad i dojít k nějakému řešení. Právě léčiva jsou nejsnadnější oblastí, u které mohou najít efektivní řešení na dané problémy. Doufejme, že všechny uvedené změny začnou platit a pacienti budou mít mnohem jednodušší život. A doufejme, že také mnohem levnější život.

Změny pro seniory

Zdravotní pojišťovny by měly proplácet každé čtvrtletí částku za doplatky na lécích, pokud překoná limit. Potíž spočívá v tom, že se tyto peníze k pacientům většinou nedostanou. A hodně lidí o této možnosti ani netuší. Místo toho chce Ministerstvo zdravotnictví zavést jiný systém. Nyní se budou doplatky hlídat přímo v lékárně. To zajistí, že nebudou muset nic hlídat pacienti. Všechny by mělo jít přes občanský průkaz, který již nyní senioři předkládají v lékárně. Systém by měl pracovat takto:

  • lékárník uvidí výši zaplacených doplatků za léky,
  • systém ho upozorní na dosažení limitu,
  • po dosažení limitu již nebude pacient nic doplácet,
  • senioři nad 70 let zaplatí za doplatky maximálně 500 Kč ročně.

Rozvoz léků zcela mění životy pacientů

Máte rádi svou lékárnici? Pohodlná zdravotní halena pro pracovníky ve zdravotnictví je velmi příjemná na pohled. Nyní jich můžete potkávat o něco méně. Zásilkový výdej léků na předpis nyní není povolená, ale v příštích týdnech se bude hodně mluvit i o této možnosti. Senioři by díky tomu nemuseli jít do lékárny pro své léky nebo posílat členy rodiny. Místo toho si jednoduše vyzvednou balíček se svými léky od kurýra. Mnoho pacientů se na tuto změnu těší a doufají, že se při jednání schválí.

Nedostupné léky dostanete ještě dva měsíce

Špatná dostupnost léčiv je velkým problémem již několik let. Mnoho lidí je závislých na konkrétním léku, protože obsahuje konkrétní látku. Pro astmatiky nyní přichází velmi těžké období, protože inhalátor Ventolin nebude od poloviny června k dostání. V této oblasti plánuje Ministerstvo zdravotnictví také určité změny. A bude jich hned několik, aby měli pacienti lepší informace. Můžete se díky tomu připravit na situaci, se kterou se budete muset nakonec vypořádat.

Výrobci léků musí informovat o výpadku léků, které dodávají. Kromě toho musí lékárny prodávat lék ještě dva měsíce od chvíle, kdy sdělí informaci o výpadku. Lidé, kteří jsou na dané značce závislí, budou mít šanci si doplnit zásoby léků nebo zajít za svým lékařem a domluvit se na náhradní variantě. To může trochu usnadnit potíže s výpadky léků, protože pacienty budou předem vědět, že již nebudou k dispozici.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *